~~ Co to jest Aikido? ~~


Aikido jest sztuką walki stworzoną przez Morihei Ueshiba na przełomie XIX i XX w. Celem ćwiczenia Aikido jest nie tylko udoskonalanie swoich umiejętności technicznych i sprawności ruchowej ale także poprawa i kształtowanie charakteru tak, by żyć zgodnie z naturą. Aikido charakteryzuje się płynnością ruchu i szerokim spektrum poruszania się. Ruchy Aikido są miękkie i łagodne. Umożliwia to pełną kontrolę przeciwnika, co w połączeniu z odrobiną siły pozwoli skutecznie go pokonać.

Techniki Aikido składają się głównie z rzutów, dźwigni na stawy, uników i padów. Oprócz walki wręcz Aikido zawiera elementy walki bronią: jo - kij, bokken - miecz, tanto - sztylet. Jak żadna inna sztuka walki, Aikido kładzie nacisk na moralny i psychologiczny wymiar działań oraz na odpowiedzialność za zdrowie i życie drugiego człowieka w całym procesie treningu i walki.

Aikido jest atrakcyjną sztuką walki dla dzieci, młodzieży i dorosłych bez względu na wiek. Oferuje nie tylko rozwój duchowy, ale także poprawę sprawności fizycznej, motorycznej i osiągnięcia satysfakcji z dobrze przebytego treningu.

gitaraa@o2.pl